ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 17-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թարեք Իբրահիմ Մուհամմադ Մաաթիին, ով խորհրդարան էր այցելել դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ջանքերի համար եւ հաջողություններ մաղթել հետագա աշխատանքում:
Արա Բաբլոյանը, ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներն ու ընդհանրությունները, կարեւորել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում:
Երկու պետությունների հարաբերությունների խորացման հարցում օրենսդիր մարմնի ղեկավարն արժեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:
ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների համար:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Եգիպտոսի հավասարակշռված դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն հարցերում:
Արա Բաբլոյանը խոսել է նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին: Նա հույս է հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները շարունակական կլինեն:
Թարեք Իբրահիմ Մուհամմադ Մաաթիին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար, նշել է, որ մեր երկրից հեռանում է լավ հիշողություններով՝ մշտապես մնալով Հայաստանի բարեկամը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմ բազմադարյա կապերը կշարունակեն առավել զարգանալ ու ամրապնդվել:
Դեսպանի խոսքով՝ հայ-եգիպտական հարաբերություններն առավել սերտացել են Եգիպտոսի հայ համայնքի շնորհիվ, որը մեծ դեր ունի երկրի զարգացման հարցում:

On July 17, the RA NA President Ara Babloyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to Armenia Tareq Ebrahim Mohamed Maaty, who visited the parliament on the completion of the diplomatic mission.
Welcoming the guest, the NA President thanked the Ambassador for the efforts directed to the development of the Armenian-Egyptian relations and wished him successes in his further work.
Underlining the historical traditions and commonalities of friendship between the two peoples, Ara Babloyan highlighted the development of the effective cooperation in different spheres.
In deepening of the two states’ relations the Head of the legislative body evaluated the activation of the inter-parliamentary cooperation.
The NA President expressed his gratitude to the House of Representatives of Egypt for the works being done in the Armenian Genocide recognition and condemnation.
Touching upon the regional problems, the Head of the parliament highly assessed the balanced position of Egypt in the most important issues for Armenia.
Ara Babloyan also talked about the recent events occurred in Armenia. He expressed hope that the bilateral friendly relations would be continuous.
Expressing his gratitude for the warm words, Tareq Ebrahim Mohamed Maaty noted that he was leaving our country with good memories, always remaining the friend of Armenia. He expressed conviction that the bilateral centuries-old relations would continue to further develop and strengthen.
According to the Ambassador, the Armenian-Egyptian relations have become closer due to the Armenian community of Egypt which has a great role in the development of the country.